Fala - przystań żeglarsko-kajakowo-motorowodna

:::::: Przystań Fala ::::::


Przystań Fala - budynek główny. Fot. Piotr Salecki (2010)


Przystań Fala. Zabytkowy holownik Edek to doskonale widoczny punkt orientacyjny. Fot. Piotr Salecki (2010). Aktualizacja 2017: Holownik Edek już tutaj nie cumuje, są tu natomiast nowe pomosty.


Przystań Fala. Widok na zielony hangar z charakterystyczną reklamą i nabrzeże wzdłuż rzeki Elbląg. Fot. Piotr Salecki (2010)


Przystań Fala z lotu ptaka. Fot. Marek Czasnojć - archiwum Biura Rozwoju Dróg Wodnych

Przystań Fala w Elblągu - nieoznakowana linia energetyczna w ujściu kanału Miejskiego - fot. Piotr Salecki (2016). Obecnie (od 2018 roku) budynek przystani ma inny kolor.

Przystań motorowodno-kajakowa "Fala",
ul. Wybrzeże Gdańskie 1, tel. 55 232-41-83, (www.oswfala.elblag.pl)   nowy adres www http://www.oswfala.pl
O.S.W. Fala jest stowarzyszeniem, członkiem Północno-Wschodniego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, oraz współzałożycielem Lokalnej Organizacji Turystycznej  o nazwie Kraina Zalewu Wiślanego. To ciekawe połączenie tak rozbieżnych sposobów na uprawianie turystyki wodnej to znak, że wodniacy jednak mogą się ze sobą dogadać! Wśród gospodarzy przystani są również entuzajści turystyki kajakowej.

Przystań położona jest po zachodniej stronie rzeki Elbląg, na północnym cyplu Wyspy Spichrzów, a także w początkowej części Kanału Miejskiego, który Wyspę Spichrzów opływa.  Dzięki temu znaczna część miejsc postojowych osłonięta jest od falowania. Dopływając widzimy biały budynek, z ciemnoczerwonym pasem na dole. Ma charakterystyczne, wyoblone okna. Wzdłuż rzeki kolejny budynek to długi, zielony hangar. Natomiast na wodzie - rzuca się w oczy zabytkowy, przedwojenny holownik "Edek", zacumowany rufą do nabrzeża (ostatnio - w sezonie 2017 -  Edek cumuje w innej przystani). Dokładnie naprzeciwko przystani, z drugiej strony rzeki Elbląg, usytuowany jest jeden z basenów portowych.

Na przystani żeglarze są mile widziani! Fala zaprasza, oferując dostęp do energii elektrycznej, wiatę do naprawy silników i pomoc w uzupełnieniu paliwa oraz slip z elektryczną wciągarką do wodowania jednostek. Przystań wyposażona w pełne zaplecze sanitarne. Można tu wypożyczyć kajak, prowadzone są także kursy motorowodne.

W 2015 roku u nasady cypla, w ujściu kanału opływającego Wyspę Spichrzów, ustawiono pomost pływający z y-bomami, który zwiększył liczbę miejsc postojowych na tej przystani.
Wpływając do części przystani w ujściu Kanału Miejskiego należy uważać na niską, nieoznakowaną linię energetyczną!

Piotr Salecki, (wrzesień 2010, aktualizacja maj 2013, lipiec 2016, lipiec 2017)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź