Nabrzeże cumownicze przy Moście Górnym ul. Warszawska

Nabrzeże zlokalizowane po północnej (od strony jeziora Druzno) stronie Mostu Górnego (zwodzonego). Nabrzeże usytuowane jest zachodnim brzegu rzeki Elbląg, czyli kiedy płyniemy z jeziora Druzno do Elbląga, widzimy je przed mostem po lewej stronie.

[Aktualizacja 2023: w latach 2023-2024 planowany jest generalny remont i modernizacja tego nabrzeża]

Cumowanie tutaj jest zalecane, jeżeli musimy oczekiwać na otwarcie mostu zwodzonego. Nabrzeże jest betonowe, z odbojnicami z drewna. Część tych odbojnic najlepsze lata ma już za sobą, dlatego cumując tutaj trzeba uważać. Zwracamy uwagę na wystające elementy jachtu, które mogą zostać uszkodzone podczas manewru. Zwykle prąd jest niewielki, jednak mimo wszystko weźmy na niego "poprawkę". Pamiętajmy, iż w przypadku "cofki", czyli wiatrów wpychających wodę z Zalewu Wiślanego w kierunku Elbląga - prąd może zmienić kierunek! Nabrzeże jest wyposażone w solidne polery cumownicze, które liczą sobie wiele dziesięcioleci. Uwaga! Polery rozmieszczone są na trawniku poza bezpośrednią linią nabrzeża, należy uważać podczas przechodzenia aby nie potknąć się o cumę.
Całe nabrzeże nie jest również prostopadłe do wody, tylko schodzi pod pewnym niewielkim kątem. W zależności od wysokości naszej jednostki trzeba uważać i odpowiednio zawiesić odbijacze, tak aby np. słupki relingów nie zakleszczyły się.

Fragment nabrzeża z drewnianą białą barierką, tuż przy samym moście zarezerwowany jest dla jachtów, których załogi udały się na posiłek do restauracji która mieści się w budynku tuż przy moście. Jest tam również krótki pomost pływający dla małych jednostek.

Piotr Salecki (listopad 2018, aktualizacja kwiecień 2023)

Nabrzeże ul. Warszawska - z lewej strony przed mostem zwodzonym - fot. Piotr Salecki (maj 2018)


Nabrzeże ul. Warszawska - fot. Piotr Salecki (maj 2018)


Nabrzeże ul. Warszawska - fragment dla gości restauracji - fot. Piotr Salecki (maj 2018)

Nabrzeże ul. Warszawska - fot. Piotr Salecki (maj 2018)

Artykuł powstał dzięki pomocy i współpracy

  • Good Time Czarter - firmy czarterującej barki motorowe na Pętli Żuławskiej, Zalewie Wiślanym i Kanale Elbląskim - więcej tutaj
  • JachtKlubu Elbląg w Elblągu, operatora portu Pętli Żuławskiej w Elblągu - więcej tutaj

Dziękuję - Piotr Salecki

  
Good Time Czarter - czartery barek motorowych na Pętli Żuławskiej - więcej tutaj  JachtKlub Elbląg - więcej tutaj


Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź