Bałtijsk

Na razie zapraszam do nawigacji zdjęciowej:


Wyspa Nasypnoj to znak, że Bałtijsk już blisko

Panorama portu w Bałtijsku, podejście od Zalewu Kaliningradzkiego, poza torem wodnym


Po prawej stronie zobaczymy wejście na Kaliningradzki Kanał Morski...


... a po lewej stronie na krańcu Mierzei Bałtijskiej przystań promu i dawne miejsce odpraw. Przy burcie statku cumuje polski jacht J-80 który przypłynął tu pełnym morzem (weekend majowy 2005)

Wejście do Bałtijska z bliska...


...nie każde jednak przejście między falochronami jest dostępne. To, na przykład, przegrodzone jest grubą stalową liną. Na zdjęciu można ją wypatrzeć od strony znaku nawigacyjnegoOkręty wojenne to w Bałtijsku widok powszedni


Tutaj była kiedyś odprawa graniczna. Biały budynek to hotel i restauracja. Po odprawie możemy tu podpłynąć i zacumować na chwilę. Odcinek kei z lewej strony zarezerwowany jest dla jednostek kapitanatu portu, pilotowych itp. Wszystko, co przepływa powoduje falę która tłucze naszymi jachtami o nabrzeże


Ogromne desantowe poduszkowce stacjonują w tym samym basenie w którym przejdziemy odprawę...

Miejsce odprawy granicznej i celnej znajduje się na końcu tego basenu. Po prawej stronie cumują duże pełnomorskie promy.


Tak oto cumujemy do odprawy...


...drugi jacht wykorzystuje brak promu i żeby nie wyłamać relingów i nie uszkodzić burt staje ukosem...


...w głębi budka wartownika i sklep bezcłowy...

Uwaga! W głębi basenu - na zdjęciu za rufą naszego jachtu - powstał fragment niższego nabrzeża, oszalowanego deskami, przystosowanego do cumowania jachtów [dop. październik 2009].

Piotr Salecki