Tolkmicko - opis archiwalny aktualny do 2013

Uwaga! W 2013 trwa rozbiórka i budowa nowego falochronu wschopniego. Należy uważać przy wejściu do portu.

Nie omijajmy Tolkmicka
Tolkmicko jest największym portem na Zalewie Wiślanym.
W 2012 roku zakończono przebudowę i modernizację portu. Wyremontowano nabrzeża i wybudowano Przystań Żeglarską.  Miasto nie ma zabytków Fromborka ani plaż Krynicy Morskiej czy Piasków. Ale i Tolkmicko ma coś wyjątkowego. To Święty Kamień, miejsce dawnych obrzędów pogańskich Prusów. Kamień ma obwód około 14 metrów, i leży kilkadziesiąt metrów od brzegu, 4 kilometry na wschód od portu. Tolkmicko jest przystanią wartą odwiedzenia, zwłaszcza dla tych, którzy lubią ciszę i spokój. To również doskonały port do zacumowania w nocy, podczas Waszych pierwszych prób nocnej żeglugi - na przykład z Krynicy do Tolkmicka.

Metryczka przystani 
nazwa:Port Tolkmickoalternatywna:
ulica:ul. Parkowa 1
kod, miasto:82-340 Tolkmicko
telefon 55 231 66 14 bosmanat
e-mail 
typ przystaniUrzędu Morskiego, osłoniętaśrednia głębokość2 metry
cumowanieNabrzeże Południowe, do y-bomówLiczba miejsc~15
infrastrukturaWydzielona Przystań Żeglarska na Nabrzeżu Południowym (niski pomost, y-bomy). Na Nabrzeżu Wschodnim budynek bosmanatu - wc, prysznice, aneks kuchenny.
ostrzeżenia nawigacyjnePrzy obu falochronach wejściowych, będących jednocześnie nabrzeżami, cumują okresowo statki pasażerskie.
uwagi
Łączność: kanał 71 ukf. Siedziba SAR Zalewu Wiślanego. tel. 55 231-61-55, 605 10-49-60, 943 14-28-32.


Ważne informacje 
 Filmy  

Batymetria (2010)












Basen portowy



Galerie zdjęć Artykuły  
  • Port i zabytki
  • Zmiany w Tolkmicku - tutaj
 

Piotr Salecki (maj 2013)

Gdzie cumujemy w Tolkmicku?

Przy Nabrzeżu Południowym została w 2012 oddana do użytku Przystań Żeglarska.

Panorama portu w Tolkmicku z lotu ptaka

Panorama podejścia - fot. Piotr Salecki (2003)


Port
składa się z długiego, prostokątnego basenu, którego początkową część stanowi około stumetrowy kanał wejściowy z falochronami wschodnim i zachodnim. Do falochronu zachodniego mogą z obu stron cumować statki białej floty. Kanał wejściowy ma szerokość 40 metrów. Za kanałem wejściowym basen portowy rozszerza się na obie strony i ma długość długość 240 metrów i szerokośc 58 metrów.

Nabrzeże Wschodnie
zarezerwowane jest w części początkowej dla jednostek ratowniczych SAR i statków typu kontroler (drewniany pomost wzdłuż nabrzeża). Na brzegu  - budynek bosmanatu i wieża obserwacyjna. Po wybudowaniu nowego budynku SAR w okolicy narożnika Nabrzeża Wschodniego i Nabrzeża Południowego, jednostki SAR-u przeniosły się wgłąb basenu portowego. Dalszy odcinek Nabrzeża Wschodniego jest betonowy, wyłożony oponami) dla kutrów i łodzi rybackich. Na brzegu budynki rybackie - biały i długi, żółty budynek zaplecza bazy rybackiej. Na końcu znajduje się slip i wyciąg dla łodzi rybackich a także wydzielony fragment dla jednostek SAR. Tamże nowy budynek SAR-u.

Nabrzeże Zachodnie
w początkowej części to resztki dawnego Nabrzeża Jachtowego - niskiego, drewnianego pomostu przystosowanego do cumowania jachtów. Pozostała po nim jedynie resztka metalowej odbojnicy. To jedyne miejsce w porcie, które jeszcze czeka na remont. Dalej Nabrzeże Zachodnie jest wysokie, przystosowane do postoju statków. Prace remontowe objęły również cały pas lądowy nabrzeża - wybudowano tu drogę dla samochodów z miejscami postojowymi oraz ciąg spacerowy.

Nabrzeże Południowe
Zamyka basen portowy i jest na całej długości przystosowane jest do cumowania jachtów. Tutaj zlokalizowana jest od 2012 roku Przystań Żeglarska. Za Nabrzeżem Południowym straszy zdewastowany budynek dawnej przetwórni ryb.

Przystań Żeglarska
została wybudowana w 2012 roku w ramach projektu Pętla Żuławska. Pływający pomost cumowniczy dla jachtów zlokalizowany jest przy Nabrzeżu Południowym. Cumujemy do około 15 miejsc cumowniczych w y-bomach. Budynek bosmanatu z toaletami i prysznicami eraz aneksem kuchennym, zlokalizowany jest przy Nabrzeżu Zachodnim.

Podejście
Dobra widoczność pozwala na wejście przy sprzyjającym kierunku wiatru na żaglach i wykonanie manewru podejścia. Tolkmicko ma, jeden z najbardziej widocznych na Zalewie, brzegowy punkt orientacyjny. Jest to niebiesko-biały budynek przetwórni ryb. Budynek ów znajduje się nieco na wschód od wejścia do portu. Poza tym miasteczko to znajduje się prawie dokładnie na trawersie Krynicy Morskiej. Jachty o niewielkim zanurzeniu (do 80 cm) w zasadzie nie muszą trzymać się toru podejściowego. Podchodząc od strony wschodniej należy jednak pamiętać o Mieliźnie Tolkmickiej i być przygotowanym na podniesienie miecza. Jachty o większym zanurzeniu powinny trzymać się toru podejściowego. Od strony zachodniej głębokości są większe. Port jest dostępny dla wszystkich jachtów żeglujących po Zalewie.

Tor podejściowy
z głównego toru wodnego Zalewu podejście do Tolkmicka rozpoczyna pława TOL (biało czerwona pława świetlna z kulą, światło białe o okresie 10 sekund). Następnie dopiero przed samym portem wystawione są dwie bramki torowe, z czerwonych i zielonych boi.
Pierwsza bramka 1, 2 są to boje drążkowe (czyli podobne do pław, widoczne z dalszej odległości, z ekranami radarowymi).

Nabieżniki

Głowica wschodnia falochronu portu: światło stałe zielone na zielonej kolumnie z galerią.
Światło/znak tylny: na dachu wieży kościelnej światło czerwone stałe.

Niebezpieczeństwa:

Mielizna Tolkmicka, leżąca na zachód od portu stanowi przeszkodę dla jachtów o zanurzeniu powyżej 80 cm. Od północy oznakowana jest pławą kardynalną, czarno-żółto-czarną TOL–N.

Cumujemy
w Przystani Żeglarskiej, przy Nabrzeżu Południowym.

Blisko po paliwo
Postój w Tolkmicku to dobra okazja do uzupełnienia naszych kanistrów lub zbiorników z paliwem. Do stacji benzynowej jest naprawdę blisko – zaledwie około 200 metrów. W rejonie Zalewu Wiślanego stacja benzynowa znajduje się jeszcze w Krynicy (1,5 km od portu) i w Braniewie.

Ratownicy czyli SAR
tel. 55 231-61-55, 605 10-49-60, 943 14-28-32. To jedyna tego rodzaju placówka na Zalewie Wiślanym. Pamiętajmy, że SAR zajmuje się ratowaniem ludzi, za ratowanie jachtu możemy słono zapłacić. Jeżeli życie ludzi nie jest zagrożone, być może warto za pośrednictwem bosmanatu nawiązać kontakt się z rybakami. SAR ma nowy budynek, w narożniku nabrzeża wschodniego i południowego. Wieża obserwacyjna, usytuowana na nabrzeżu wschodnim nie jest używana do prowadzenia stałej obserwacji, zresztą podobno wieża należy do straży granicznej.

Komunikacja
Autobusy to dużo kursów do Fromborka, Braniewa, Elbląga i Gdańska.
Pociągi kursują sezonowo (informacje na ten temat dostępne są przed wakacjami) zazwyczaj w weekendy.

Piotr Salecki (maj 2013)
  • Tolkmicko - opis archiwalny, aktualny do 2012 roku - tutaj
  • Galeria zdjęć portu w Tolkmicku z lat 2001-2005 - tutaj
  • Tokmicko - nowa marina w zimowej aurze - tutaj


Wschodnia głowica falochronu z nabieżnikiem - fot. Piotr Salecki (2006)


Nabrzeże Wschodnie. Wieża obserwacyjna i budynek bosmanatu portu - fot. Piotr Salecki (maj 2013)

Panorama portu - na pierwszym planie zdewastowane Nabrzeże Jachtowe czeka na remont. Jachty cumują do Przystani Żeglarskiej na zamykającym basen portowy Nabrzeżu Południowym - fot. Piotr Salecki (maj 2013)




Tu cumujemy - fot. Przemysław Modrzyński (kwiecień 2012)


Nabrzeże Południowe - Przystań Żeglarska. Z prawej zrujnowany budynek przetwórni, w głębi nowy budynek SAR - fot. Piotr Salecki (maj 2013)

Nabrzeże Południowe z y-bomami Przystani Żeglarskiej. Po prawej stronie Nabrzeże Zachodnie - dla statków. Fot. Przemysław Modrzyński (kwiecień 2012)

Budynek bosmanatu Przystani Żeglarskiej w Tolkmicku z wc i prysznicami - fot. Piotr Salecki (maj 2013)

Kiedyś jachty cumowały tutaj... Ten fragment portu czeka na remont - fot. Przemysław Modrzyński (kwiecień 2012)
Wart uwiecznienia na fotografii ciekawy architektonicznie budynek dworca PKP - fot. P. Salecki (2003)


Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź