Krępiec-Suchy Dąb

Większa mapka tutaj lub kliknij mapkęOdcinek z Krępca do Suchego Dębu jest zróżnicowany i w zasadzie można go podzielić na trzy etapy:
  • Krępiec-Wiślina-Lędowo
  • Lędowo-Wróblewo-Grabiny Zameczek
  • Grabiny Zameczek-Suchy Dąb.

O ile żegluga na pierwszych dwóch nie nastręcza jakichkolwiek trudności, to trzeci etap obfituje w miejsca porośnięte roślinnością wodną (wodniacy nazywają je "kartofliskiem"), "zielone dywany z rzęsy wodnej czy pływające wyspy, które przy niewielkim prądzie zbijają się, tworząc "korki" trudne do przebycia bez działań jak na filmie na dole artykułu.


Krępiec-Wiślina-Lędowo
Po minięciu mostu Południowej Obwodnicy Gdańska nadal płyniemy jednym z najatrakcyjniejszych krajobrazowo odcinków Motławy. Na prawym brzegu do Motławy uchodzą Radunia i znacznie szersza od niej Czarna Łacha. Przy ujściach przechodzą nad nimi niskie mostki. Rzeki te dostępne są przeważnie dla kajaków i dla operujących od strony Motławy także innych, mających niewielkie zanurzenie i wysokość jednostek wodnych.

Naprzeciwko ujścia tych rzek na lewym brzegu Motławy znajduje się kilka miejsc dostępnych do wylądowania na brzegu, w tym rekomendowane miejsce nadające się na dłuższy biwak. Przeszkodą może być szum samochodów przejeżdżających pobliską obwodnicą.

 



Rzeka jest tu bardzo szeroka. Lewy brzeg (patrząc pod prąd) jest bardzo zarośnięty - drzewami, krzaczastymi zagajnikami. Drzewa pojawiają się również na drugim brzegu. Są tu liczne miejsca dostępne do krótkotrwałego postoju lub biwaku. Rzeka meandruje, kształtując się na podobieństwo litery m. Dwie utworzone w ten sposób rozległe polany wzdłuż prawego brzegu wykorzystywane są do wypasania bydła i koni. Miejscowość Krępiec, położoną na prawym brzegu widzimy w postaci pojedynczych budynków wystających nad wałem przeciwpowodziowym.

Przystań kajakowa Krępiec
54°18'52.8"N 18°42'09.7"E. Po minięciu dwóch polanek i skręcie w prawo na prawym brzegu widzimy pływający pomost. To przystań kajakowa Krępiec, zbudowana w 2019 roku. Jest tu pomost pływający wyposażony w polery cumownicze, a więc mogą tu dobić również motorówki czy jachty. Na brzegu wiaty biesiadne ze stołami i ławami, miejsce na ognisko, wc chemiczne (jesienią 2019 roku było wyposażone w środki czystości i było tam czysto), boisko do gry w siatkówkę czy badmingtona (wzięliście na pokład piłkę i rakietki do gry?). Doskonałe miejsce na krótki biwak jak również na nocny postój.

Tuż za przystanią w Krępcu na brzegu miejsce odpoczynku dla rowerzystów i gospodarstwo agroturystyczne.

Po kolejnym, ostrym zakręcie w lewo, w kierunku wschodnim  przez około kilometr płyniemy odcinkiem z łagodnymi łukami. Odcinek ten kończy się gwałtownym skrętem w prawo o dziewięćdziesiąt stopni. Tuż za zakrętem rzeka zmniejsza swoją szerokość o połowę. Za tym zakrętem na lewym brzegu jest stacja pomp. Grobla i Stacja Pomp oddziela Motławę od Kanału Wielkiego (funkcjonuje także dawna nazwa Kanał Wysoki), którym można (teoretycznie) po dwóch przenoskach dotrzeć do Martwej Wisły na wysokości Trzcinowa (mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Sobieszewem a Przegaliną). Dlatego teoretycznie, że kanał ma długie odcinki zarośnięte całkowicie roślinnością wodną.

Na lewym brzegu rozciąga się miejscowość Dziewięć Włók. Za zakrętem i za stacją pomp charakter Motławy zmienia się nagle i zasadniczo. Z szerokiej, meandrującej rzeki, z zadrzewionymi i urozmaiconymi brzegami, wpływamy na odcinek przypominający wąski rów z wodą, z wysokimi, pozbawionymi roślinności wałami przeciwpowodziowymi na obydwu brzegach.

Przed nami most, kilka lat temu zbudowany w miejscu starego o bardzo niskim prześwicie. Teraz przepłyną pod nim wszystkie jednostki, które dotarły tu wodą z Gdańska.

Przystań kajakowa Dziewięć Włók
54°18'24''N 18°43'5''E. Przystań zlokalizowana jest na lewym brzegu Motławy (patrząc w kierunku "pod prąd"). Dwa pomosty pływające połączone są trapem z lądem. Do części lądowej, odgrodzonej wałem przeciwpowodziowym prowadzą schody. Przystań jest nieco skromniejsza niż ta w Krępcu. jest osłonięta wiata ze stołem i ławami, wc toi-toi.

Tuż przed przystanią kajakową w kierunku wschodnim do Motławy uchodzi szeroki kanał o długości kilkuset metrów. Nad jego brzegiem, mniej więcej w połowie znajduje się gospodarstwo agroturystyczne, dalej kanał skręca w kierunku północnym, tutaj jest już bardzo mocno zarośnięty roślinnością wodną. P przy końcowym odcinku na wschodnim brzegu zlokalizowana jest stacja pomp.
Dalej Motława łagodnie meandruje.

Przystań kajakowa Mokry Dwór
54°17'37''N 18°43'2''E. Przystanie Mokry Dwór i kolejna przystań - Wiślina położone są w odległości około... stu pięćdziesięciu metrów od siebie. Rozdzielają je dwa mosty przez Motławę - nowy i położony zaraz za nim stary most, już nieużytkowany. Ten stary most jest dość niski i dopóki nie zostanie rozebrany, zatrzyma wiele jednostek które dotrą tutaj Motławą. Cumujemy do pływającego pomostu, na prawym brzegu Motławy z którego schodkami przez wał przedostajemy się do części lądowej, nadzwyczaj skromnej. Nie ma tu klimatu "biwakowego", tuż przy przystani przebiega ulica, a jedynym udogodnieniem dla wodniaków jest altanka, sąsiadująca z budynkiem Świetlicy Wiejskiej i Skupu mleka. Nie ma nawet wc chemicznego, ale te jest za to w sąsiedniej przystani w Lędowie.

Przystań kajakowa Wiślina
54°17'35''N 18°43'6''E. położona jest na lewym brzegu Motławy.
Miejsce odwiedzane chętnie przez miejscową młodzież. Jest wiata ze stołem i ławami oraz wc chemiczne.

Za Wiśliną Motława łagodnie meandruje, jednak w dalszym jej biegu, gdy zbliżamy się do Lędowa, znajduje się kilka ostrych łuków. Przed samą miejscowością na wschodnim brzegu zlokalizowana jest charakterystyczna nadrzeczna promenada.

Lędowo-Wróblewo-Grabiny Zameczek
Przystań kajakowa Lędowo
54°17'35''N 18°43'6''E. to kolejne miejsce dogodnego cumowania na szlaku Motławy.
Charakterystycznym punktem jest położony za wałem wysoki, doskonale widoczny z wody budynek z czerwonym dachem - siedziba przedszkola. Do cumowania przeznaczone są dwa pomosty, po schodach przechodzimy nad wałem do części lądowej - dwóch wiat biesiadnych ze stołami i ławami. Jest również wc chemiczne.

Po minięciu przystani, po około dwustu metrach kładka, za którą od wschodniej strony uchodzi do Motławy dość szeroki, ślepy  kanał, z kolei dwieście metrów dalej podobny kanał uchodzi skośnie przy brzegu zachodnim. Ujścia obu kanałów stanowią dogodne miejsce do krótkotrwałego postoju "na dziko". Po minięciu ujścia tego drugiego kanału most drogowy.

Dalej Motława płynie łagodnie meandrując aż do Wróblewa. Po przepłynięciu około czterech i pół kilometra widzimy most, przed którym od wschodniej strony uchodzi do Motławy ślepy kanał. Tuż za mostem, łagodne dotychczas łukowanie rzeki przechodzi w kilka gwałtownych zakrętów. Te gwałtowne zakręty, podobnie jak wcześniej sygnalizowały nam zbliżanie się do Wiśliny, tak teraz sygnalizują nam kolejną miejscowość - Wróblewo.


Wróblewo
54°15'31''N 18°44'48''E. Kościół we Wróblewie
. Charakterystyczny budynek kościoła widoczny jest z daleka. To częsty motyw zdjęciowy zarówno dla profesjonalnych fotografów jak i dla amatorów. Fragment brzegu przy kościele jest umocniony drewnianym oszalowaniem i umożliwiający cumowanie, nieco dalej jest też niewielki pomost.

Przystań kajakowa we Wróblewie.
54°15'27.9"N 18°44'49.0"E.
Przystań znajduje się około dwustu metrów za kościołem. W porównaniu do poprzednich przystani kajakowych nad Motławą, ta jest raczej skromna, oprócz standardowego pomostu pływającego znajduje się tu kilka ławek i krąg ogniskowy.

Po około dwustu metrach most, dalej Motława bardzo łagodnie meandruje. Mniej więcej po przepłynięciu kilometra rzeka gwałtownie skręca w kierunku zachodnim. To miejsce jest często "zakorkowane" przez pływające wyspy, co można zobaczyć na moim filmie. Taki "korek" jest bardzo trudny do przejścia, ja rozbijam taką zawalidrogę posługując się dużą, jachtową kotwicą danfortha, która służy mi do rozbijania i odholowywania pływających wysp. Zwykle za taką "blokadą" znajdują się różne pływające śmieci, jakieś butelki, plastiki, gałęzie, stare kalosze i inne "syfy" a rzeka pokryta jest na całej szerokości rzęsą,  tworząc równie nieprzyjemny do "przebijania" odcinek.

Jeśli mamy szczęście i akurat nie napotkamy tu "korka" z pływających wysp, musimy liczyć się z tym, że rzeka aż do ujścia Kłodawy i Bielawy będzie intensywnie porośnięta roślinnością wodną.

Grabiny Duchowne
Mijamy most w Grabinach Duchownych
54°14'43.0"N 18°44'37.0"E. Możemy zrobić tu zakupy w sklepie sieci Lewiatan, położonym kilkadziesiąt metrów od mostu, na zachodnim brzegu rzeki.

Grabowo
Po około siedmiuset metrach dopłyniemy do kładki w Grabowie. Dopłynęliśmy do najbardziej zarośniętego i trudnego do przebycia odcinka Motławy. Najtrudniejszy do przejścia odcinek znajduje się za kładką w Grabowie
(54°14'21.4"N 18°44'37.9"E). Rzeka przypomina tu skrzyżowanie łąki z kartofliskiem. Przebijaniu się przez gęstą roślinność wodną towarzyszy bardzo nieprzyjemny zapach. W kwietniu i do połowy maja przepłynąć jest zdecydowanie łatwiej, bo roślinność nie zdąży jeszcze się rozwinąć.

Grabiny Zameczek-Suchy Dąb
Mniej więcej po dwustu pięćdziesięciu metrach za kładką, na wzniesieniu na lewym brzegu wznosi się okazały budynek (
54°14'15.4"N 18°44'41.3"E). To pozostałości po młynie, który przez wielu przepływających uznawany jest za... ruiny pokrzyżackiego zameczku, którego marne pozostałości zlokalizowane są nieco dalej, około stu metrów od brzegu. To już granice miejscowości Grabiny-Zameczek.

Motława zmienia tu swój charakter i aż do ujścia Kłodawy i Bielawy przypomina nam wcześniejszy odcinek w okolicy Krępca - obdficie porośnięty bujną roślinnością i drzewami, z wysokim wschodnim brzegiem. Po minięciu dwóch zakrętów widzimy... wyspę. To znak, że zbliżamy się do ujścia Kłodawy i Bielawy, ale także ostrzeżenie przed nagłym wypłyceniem. Rekomenduję przejście pomiędzy wyspą a wschodnim brzegiem. Tu  również dobre miejsca do postoju "na dziko".

Ujście Kłodawy, Bielawy i kanału Kozi Rów (Kozi Rynek)
Ujście Kłodawy zakończone jest progiem i jest dla nas niedostępne. Wpłynąć możemy natomiast - jeśli przepłyniemy pod niskim mostkiem - w ujście Bielawy - mylnie opisywanego jako ujście kanału Kozi Rów Duży. W rzeczywistości kanał Kozi Rów uchodzi do Bielawy po około dziewięciuset metrach a wpłynięcie na niego uniemożliwia stacja pomp. Bielawa i Kłodawa biegną na długim odcinku, około dwóch i pół kilometra równolegle, oddzielone około 20-metrowym wałem, który rozszerza się po ujściu Koziego Rowu, następnie Bielawa skręca pod kątem prostym w kierunku południowym.

Po minięciu ujścia Kłodawy i Bielawy kontynuujemy rejs Motławą w górę rzeki, do Suchego Dębu. Piękny zadrzewiony odcinek pozostał za nami i rzeka ponownie przypomina obwałowany rów melioracyjny. Aż do Suchego Dębu porośnięta jest roślinnością wodną, na szczęście nie tak gęstą jak na wysokości Grabowa.

Suchy Dąb

Granicę moich rejsów Motławą stanowi bardzo niski mostek na skraju miejscowości Suchy Dąb (54°13'02.5"N 18°45'27.5"E).
Za tym mostkiem powstaje kolejna przystań kajakowa, która będzie oddana do użytku pod koniec 2022 roku. Jeśli chcemy zrobić zakupy w sklepie spożywczym, to od mostu do sklepu spacerkiem mamy kilometr.

Do Krzywego Koła, Koźlin, Ptaszników, a może do Wisły?
Kajakami możemy oczywiście płynąć dalej, do Krzywego Koła, Koźlin i Ptaszników. Z miejscowości Ptaszniki jest zaledwie około trzech kilometrów do... Wisły, więc jeśli zawczasu zorganizujemy sobie transport kajaków, możemy kontynuować spływ i powrócić do Gdańska Wisłą i Martwą Wisłą. Taki spływ wymaga jednak przygotowania i potrwa co najmniej kilku dni.

Piotr Salecki (luty 2020, aktualizacja maj 2021, maj 2022).    


Walka z korkami z pływających wysp, przebijanie się przez "zielone dywany" i kartofliska" na Motławie od Grabin Duchownych do Suchego Dębu


Locję Motławy podzieliłem na bardziej szczegółowo opisane odcinki

  • Motławą do Gdańska - od Martwej Wisły do Mariny Gdańsk tutaj
  • Wokół Gdańska: szlak Starej Motławy tutaj
  • Wokół Gdańska: szlak Wyspy Spichrzów i Ołowianki
  • Wokół Gdańska: Szlak Opływu Motławy tutaj
  • Motławą na Żuławy Gdańskie:
    Marina Gdańsk - Kamienna Grodza
    klikamy
    Kamienna Grodza - Krępiec
    klikamy
    Krępiec - Suchy Dąb - jesteś na tej stronie

    Suchy Dąb - Ptaszniki/Czatkowo - w przygotowaniu

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź