Sobieszewo - most zwodzony

Most zwodzony w Sobieszewie został oficjalnie otwarty w listopadzie 2018 roku. Prezydent Gdańska zaproponował nadanie mostowi nazwy 1000-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Ostatecznie przyjęto nazwę Most 1000-lecia Niepodległości. Istniejący tuż obok most pontonowy, nazywany Mostem Sobieszewskim, został sprzedany na złom. Początkowo rozważano wykorzystanie pontonów starego mostu przy innej przeprawie lub odstawienie ich jako rezerwy, jednak ich zużycie wymagałoby bardzo kosztownego remontu.

Most 100-lecia Niepodległości
jest mostem dwuskrzydłowym, zwodzonym. Kiedy most jest w stanie zamkniętym dla żeglugi jego prześwit pozwala na przepływanie pod nim wielu jednostek, oczywiście jachty muszą położyć maszt.

Przejście mostu
Most położony jest na Wiśle Królewieckiej, która szeroko rozlewa się w tym miejscu tworząc akwen szeroko użytkowany przez żeglarzy - zwłaszcza po stronie zachodniej. Czesto jachty wypływają z portów i przystani w  Górkach Zachodnich i halsują po Rozlewisku, nie chcąc wcale przepłynąć za most.

Sytuacja ta stała się pretekstem do kuriozalnego i niespotykanego nigdzie indziej systemu otwarć mostu, polegającego na tym, że most nie otwiera się nawet o wyznaczonych godzinach, jeśli wcześniej żeglarze czy motorowodniacy nie zgłoszą (telefonicznie, przez radio UKF) chęci przejścia. Nawet zacumowanie do dalb czy kierownic mostu nie spowoduje jego otwarcia o wyznaczonej godzinie, jeśli nie skontaktujemy się z obsługą! Na moście od chwili jego otwarcia nie zamontowano żadnych brzegowych tablic informacyjnych. Ze względu na duże odległości od brzegu tablice brzegowe z wody są nieczytelne, w związku z tym powinny być również umieszczone na samej konstrukcji mostu. Niestety, do jesieni 2020 żadnych tablic nie umieszczono, na moście nie ma również żadnej tablicy z informacją o nietypowym systemie otwarć mostu. Powoduje to awantury i pretensje wodniaków, którzy oczekują na otwarcie mostu, a gdy ten się nie otwiera, po odczekaniu kilku/nastu minut dzwonią z interwencją do obsługi. Ponieważ rozmowa przeprowadzana jest 5-10 minut po wyznaczonym czasie otwarcia, operator najczęściej informuje iż muszą czekać do kolejnej wyznaczonej godziny, co powoduje oczywiście awantury i pretensje.

Warto przeczytać

  • Godziny otwarć mostu zwodzonego w Sobieszewie - znajdziesz tutaj
  • Galeria zdjęć mostu zwodzonego w Sobieszewie tutaj
  • Dawny most pontonowy w Sobieszewie - tutaj

Piotr Salecki (2019)

Most zwodzony w Sobieszewie - fot. Piotr Salecki (2019)

Most zwodzony w Sobieszewie - fot. Piotr Salecki (2019)

Most zwodzony w Sobieszewie - dalby cumownicze po zachodniej stronie mostu - fot. Piotr Salecki (2019)


Dalby cumownicze po wschodniej stronie mostu - fot. Piotr Salecki (2019)


Kierownice mostu - fot. Piotr Salecki (2019)

 

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź