Most zwodzony Stągiewny

Most zwodzony Stągiewny przez wiele lat był obiektem stałym. Most zamyka Marinę Gdańsk - Przystań Szafarnia na Nowej Motławie i w stanie stałym, zamkniętym, istotnie ograniczał parametry jednostek które mogły popłynąć w górę Nowej Motławy. Przywrócenie funkcji zwodzenia - a w zasadzie wybudowanie od podstaw mostu zwodzonego wraz z jego mechanizmami, było połączone z budową przystani żeglarskiej Marina Granaria, pomiędzy Mostem Stągiewnym a Mostem Motławskim. Przystań oparta na pływających pomostach i zapleczu na zachodnim brzegu Nowej Motławy, ma w środkowej części ciekawy akcent pod postacią filarów nieodbudowanego po wojnie Mostu Żytniego.
Most Stągiewny jest zwodzony według ustalonego harmonogramu przez cały rok, oczywiście z wyłączeniem okresów zalodzenia, jednak pomimo ustalonych godzin otwarć, jednostki chcące skorzystać z otwarcia mostu muszą obowiązkowo zgłosić chęć przeprawy godzinę wcześniej.
Od strony północnej możemy oczekiwać na otwarcie mostu przy wysokim, zachodnim nabrzeżu Nowej Motławy. Od strony południowej brzegi rzeki zajęte są przez pomosty Mariny Granaria.

Ważne informacje

  • Telefon do obsługi mostu: 513 382 832
  • Kanał VHF: 14 i 15

Piotr Salecki (2023)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź