Górki Zachodnie - Jacht Klub Morski Neptun

Jacht Klub Morski Neptun
To stowarzyszenie armatorów prywatnych jachtów żaglowych. Przystań żeglarska zlokalizowana jest w basenie położonym pomiędzy południowym krańcem Rozlewiska Wisły Śmiałej a Przesmykiem Pleniewo. Akwatorium portowe szerokie u wejścia do portu, stopniowo zwęża się ku północy. Dwa główne nabrzeża - wschodnie i zachodnie to stanowiska cumownicze z y-bomami. Jedynie krótki południowy i północny fragment nabrzeża zachodniego umożliwia cumowanie burtą do nabrzeża. Oszalowanie z drewnianych, podłużnie mocowanych desek umożliwia bezpieczne cumowanie. Trzecie nabrzeże zamykające przystań - północne jest bardzo krótkie i ma zaledwie około 20 metrów. Przy nabrzeżu zachodnim zlokalizowany jest slipowy wyciąg szynowy a także tajemniczo brzmiąca "estakada obsługi miecza".

Długi, prostokątny budynek klubowy mieści
świetlicę z tv, kuchnię i jadalnię, biura bosmana, toalety i prysznice. Jest i oszklona weranda ze stolikami. W części budynku znajdują się także warsztaty szkutnicze oraz jeden z najbardziej znanych w okolicy serwisów naprawy silników jachtowych. To firma Merkado Jerzego Dziewulskiego.
Charakterystycznym elementem budynku klubowego jest nadbudówka holownika "Posejdon" stanowiąca "pierwsze piętro" klubowego budynku. Przebiegająca nad klubową przystanią linia energetyczna jest bardzo wysoka i nie stanowi zagrożenia dla jachtów.

  • Strona przystani: jkm-neptun.com.pl
  • Rozlewisko Wisły Śmiałej: tutaj
  • Szlak z Górek Zachodnich do Przekopu Wisły i Świbna - tutaj
  • Szlak Martwej Wisły Gdańsk-Sobieszewo-Przegalina-Świbno - tutaj

Piotr Salecki (luty 2011)Piotr Salecki (luty 2011)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź