Rudniki - Stewa

Stewa to przystań położona na Rudnikach, na południowym brzegu Martwej Wisły, po wschodniej stronie mostu wantowego im. Sucharskiego. Do przystani możemy dopłynąć od strony Sobieszewa i Górek Zachodnich jachtem z postawionym masztem, od zachodu, z Gdańska - maszt musimy położyć (ze względu na mosty).

Stewa to przystań Gdańskiego Ośrodka Szkoleń Motorowodnych, stworzona dosłownie "z niczego" przez Jana Marca. Z niczego, dlatego że wcześniej było w tym miejscu dzikie trzęsawisko i całkowicie nieuregulowany brzeg. Ciężka praca, kopanie, sypanie, nawożenie, równanie, pogłębianie - dały efekty.

Przystań jest ogrodzona i pilnowana przez cała dobę. Uczynni bosmani pomogą przygotować naszą jednostkę do slipowania.  To przystań mała, ale "z duszą". Jachty slipujemy wózkiem wprost do wody przy użyciu własnego samochodu, ale możemy również poprosić o użycie przystaniowego traktora. Większe jednostki są wodowane przy użyciu zamawianego wcześniej dźwigu samojezdnego. Zgodnie z nazwą, więcej tu motorówek i skuterów, ale jachty również są tu mile widziane.

Właściciel przystani, wspierając promocję dróg wodnych i niniejszą stronę www.pomorskiszlakzeglarski.info.pl udziela gościny naszej locyjnej motorówce, za co bardzo dziękuję! Ostatnio "Stewa" ma kłopoty, przystani bowiem kończy się 5-letni okres dzierżawy. Właściciel czyni jednak usilne starania, aby nadal prowadzić swoją pożyteczną działalność w tym miejscu.

Gościnnych miejsc do cumowania zasadniczo w Stewie nie ma. Wszystkie wolne miejsca natychmiast są zajmowane przez zainteresowanych armatorów. Aby jednak zacumować na chwilę, najlepiej podpłynąć do pomostu ustawionego prostopadle do brzegu, wzdłuż slipu. Dalszych instrukcji udzieli Wam bosman przystani.

Strona internetowa przystani: stewa.pl
Opis całego szlaku Martwej Wisły: tutaj

Piotr Salecki (luty 2011, aktualizacja 2015, 2016)


Przystań Stewa widziana od strony mostu wantowego na Martwej Wiśle - fot. Piotr Salecki (2009)


Przystań Stewa widziana od wschodniej strony - gdy płyniemy z Górek Zachodnich lub Sobieszewa. Fot. Piotr Salecki (2009)


Panorama przystani z daleka. Fot. Piotr Salecki (2009)


Stewa - fot. Piotr Salecki (2009)


Stewa - fot. Piotr Salecki (2014)


Stewa - fot. Piotr Salecki (2014)


Stewa - kanał wewnętrzny - fot. Piotr Salecki (2014)


Stewa - fot. Piotr Salecki (2014)

Piotr Salecki (luty 2011, aktualizacja 2015, 2016)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź