Rakowiec - śluza (Nogat)

luza Rakowiec jest typową śluzą kaskady Nogatu. Na Nogacie występują cztery śluzy, w kolejności od Wisły do Zalewu Wiślanego: Biała Góra, Szonowo, Rakowiec i Michałowo. Wymiary komór śluz są takie same lub bardzo podobne. W przypadku śluzy Rakowiec wynoszą: długość 56,64 m, szerokość 9,60 m.
Maksymalny spad (różnica poziomów) jest największy wśród śluz na Nogacie i wynosi 2,85 m. Wrota obsługiwane są ręcznie. Oprócz śluzy jest oczywiście jaz, przy którym zlokalizowana jest elektrownia wodna. Godziny otwarć śluzy Rakowiec, kontakt telefoniczny - klikamy tutaj (znajdziemy tu dane do wszystkich obiektów hydrotechnicznych na Pomorskim Szlaku Żeglarskim).


Nogat od strony Elbląga, przed śluzą Rakowiec. Kilka masztów linii wysokiego napięcia to znak że zbliżamy się do śluzy Rakowiec. Fot. Piotr Salecki (1995)


Nogat od strony Elbląga, przed śluzą Rakowiec. Kilka masztów linii wysokiego napięcia to znak że zbliżamy się do śluzy Rakowiec. W lewo - śluza - w prawo - jaz. Fot. Piotr Salecki (1995)


Nogat od strony Elbląga, przed śluzą Rakowiec. Do brzegu cumujemy z lewej strony. Fot. Piotr Salecki (1995)


Nogat od strony Elbląga, przed śluzą Rakowiec. Do brzegu cumujemy z lewej strony. Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Czasami pomiędzy kierownicami śluzy a skarpowym brzegiem cumują przez dłuższy czas większe jednostki lub łodzie. KOrzystając z nich jak z pomostów przechodzimy do biura śluzy. Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Widok ze śluzy Rakowiec na dolny odcinek Nogatu - w stronę Elbląga. Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Panorama śluzy Rakowiec (widok w stronę Malborka). Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Panorama śluzy Rakowiec (widok w stronę Elbląga). Widać jak duże są różnice poziomów - maksymalnie 2,85 m. Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Nasza locyjna motorówka pnie się do góry wraz z napływającą wodą (widok w stronę Malborka). Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Górny awanport śluzy Rakowiec (widok w stronę Malborka). Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Szeroko rozlany Nogat za górną głową śluzy Rakowiec (widok w stronę Malborka). Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Panorama śluzy Rakowiec (widok od Malborka). Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Panorama śluzy Rakowiec (widok od Malborka). Fot. Piotr Chudzikowski (2010)


Panorama śluzy Rakowiec (widok od Malborka). Z lewej strony jaz i eletrownia wodna (z przepławką dla ryb), z prawej - śluza. Fot. Piotr Chudzikowski (2010)

Piotr Salecki (czerwiec 2010)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź