Porty, przystanie, miejsca schronienia na Szkarpawie

Szkarpawa jest typową żuławską rzeką o minimalnym prądzie. Swój bieg rozpoczyna odchodząc od Wisły, od której jest odcięta śluzą Gdańska Głowa i płynie do Zalewu Wiślanego. Brzegi rzeki są obustronnie obwałowane. W wielu miejscach są umocnione - kamieniami, palikami, są również pozostałości nabrzeży przeładunkowych. Bez problemu znajdziemy jednak dogodne miejsce do cumowania "na dziko" przy piaszczystym łagodnym, lub skarpowym brzegu. Pomosty i przystanie znajdują się w Drewnicy, Żuławkach, Rybinie i Osłonce. Na rzece jest również bardzo dużo niewielkich prywatnych kejek i pomostów - o cumowanie przy nich wypada zapytać ich właściciela. Cumując do brzegu należy liczyć się z tym, iż poziom wody może podwyższyć się lub opaść w ciągu nocy. Szczególnie w tym drugim przypadku możemy mieć kłopoty z zepchnięciem naszej jednostki na wodę. Locja całego szlaku Szkarpawy jest - tutaj

Przystanie i miejsca schronienia na Szkarpawie od Wisły do Zalewu Wiślanego
Zatoka za śluzą Gdańska Głowa
Szeroka zatoka od wschodniej strony śluzy umożliwia bezpieczne dobicie do brzegu "na dziko", jachtem mieczowym lub balastowo-mieczowym.  Szczegółowy opis - tutaj
Drewnica
Pomosty pływające ustawione są aż w trzech miejscach, po obu stronach mostu. Od strony wschodniej przy północnym brzegu, od stropny zachodniej przy brzegu północnym i południowym.
Galeria zdjęć - tutaj Szczegółowy opis - tutaj
Żuławki-Szwedowo (Drewnica)
Przystań prywatna Janusza Szwedowskiego na południowym brzegu rzeki. Zlokalizowana kilkaset metrów na wschód od mostu zwodzonego. Mili, spokojni i grzeczni żeglarze są mile widziani, jako goście gospodarza.
Szczegółowy opis - tutaj
Izbiska - Żabi Brzeg
Przystań w końcowej fazie budowy (otwarcie planowane w 2014 roku, niestety przystań w 2016 jeszcze nie funkcjonowała). Niewielka przystań na północnym brzegu rzeki z charakterystycznym budynkiem głównym - wierną repliką Strażnizy Wałowej, która kiedyś tu funkcjonowała. Szczegółowy opis - tutaj
Chorążówka - przystań żeglarska (od 2014 roku)
Przystań otwarta w 2014 roku. Cumowanie do pływającego pontonu. Toalety, prysznice, miejsce na ognisko. Możliwość wypożyczenia łodzi z silnikiem elektrycznym i spalinowym
Szczegółowy opis - tutaj
Rybina - węzeł wodny
Ogólny opis Rybiny, miejsc postojowych i obiektówy hydrotechnicznych zarówno na Szkarpawie jak i na Wiśle Królewieckiej. Mamy do wyboru 4 pomosty cumownicze przy mostach zwodzonych, przystań pasażersko-żeglarską, miejsca do cumowania "na dziko", oraz przystanie prywatne.
Szczegółowy opis - 
tutaj
 Rybina - nowa przystań pasażersko-żeglarska
Długie, wysokie nabrzeże, przystosowane do cumowania raczej statków niż jachtów. Teren nieogrodzony i w nocy niepilnowany. Brak pryszniców! Toalety czynne do godziny 16 - to stan na sezon 2014.
W pobliżu przystani piaszczysty odcinek brzegu nadający się do postoju "na dziko".
Szczegółowy opis -
tutaj
 Rybina - przystań Hausbootów
Umocnione nabrzeże przed mostem zwodzonym na Wiśle Królewieckiej. Przystań prywatna, przystosowana do obsługi firm czarterowych. Cumowanie po uzgodnieniu z właścicielem - jeśli będzie wolne miejsce. Szczegółowy opis - tutaj
Rybina - pomosty cumownicze przy mostach zwodzonych
postoju jest pomost cumowniczy, zlokalizowany przy północnym brzegu Szkarpawy, od zachodniej strony mostu (żółtego). Obecnie w budowie jest przystań żeglarska, która rozpocznie funkcjowanie w 2014 lub 2015 roku.
Szczegółowy opis - tutaj
 Rybina - Gospodarstwo Pokoje Nad Rzeką
Miejsca do postoju tutaj za bardzo niem ma. Są natomiast toalety i prysznice dostępne dla żeglarzy i życzliwie nastawiona do wodniaków obsługa. Zostawmy po sobie dobre wrażenie!
Szczegółowy opis - tutaj
 Rybina - ujście Linawy przy Stacji Pomp
Zatoka przed mostem na Szkarpawie umożliwia cumowanie "na dziko" lub po uzgodnieniu - przy prywatnych pomostach.
Szczegółowy opis - tutaj
 Rybina - Przystań Tratw
Zatoka za mostem zwodzonym na Szkarpawie. Nie ma tam żadnej infrastruktury, teren został wydzierżawiony przez firmę zajmującą się czarterem tych jednostek.
Szczegółowy opis - tutaj
Groszkowo - dawny port
Baseny portowe, pozostałość po dawnym porcie śródlądowym, przy dawnej linii wysokiego napięcia, obecne poprowadzonej pod dnem rzeki. Miejsce doskonale osłonięte od falowania, bardzo dobre na biwak.
Ciekawostką jest fakt, że wieś Groszkowo ma również przystań nad... Wisłą Królewiecką. Spowodowane jest to znacznym rozproszeniem tej miejscowości.  Galeria zdjęć - tutaj Szczegółowy opis - tutaj
Osłonka - nowa przystań 
Przystań zlokalizowana w pobliżu ujścia Szkarpawy do Zalewu Wiślanego, na południowym brzegu rzeki. Będzie czynna od wiosny 2012 roku.
Galeria zdjęć - tutaj Szczegółowy opis - tutaj
 Osłonka - stanica wodna w budowie
Przystań zlokalizowana tuż przy funkcjonującej nowej przystani Pętli Żuławskiej. Pomost w opłakanym stanie, chodzenie po nim jest niebezpieczne, cumowanie odradzam! Budyniki stanicy za wałem są w stanie surowym. 
Galeria zdjęć - tutaj Szczegółowy opis - tutaj
Osłonka - stacja pomp
Miejsce do dobicia znajdziemy w małej zatoczce przy stacji pomp, zajmowanej przez wędkarzy, lub przy samej Stacji Pomp.
Szczegółowy opis - 
tutaj
 Osłonka - stanica wędkarska przy stacji pomp
Miejsce do dobicia znajdziemy w małej zatoczce przy stacji pomp, zajmowanej przez wędkarzy, lub przy samej Stacji Pomp.
Szczegółowy opis - 
tutaj
Dublewo - przystań prywatna
Przystań położona w zatoczce wyciętej między trzcinami, na lewym (północnym) brzegu rzeki, w pobliżu Stacji Pomp Osłonka. Widać ją po minięciu stacji pomp - gdy płyniemy w kierunku na Zalew.
Szczegółowy opis - tutaj

Piotr Salecki (maj 2012, aktualizacja wrzesień 2013, wrzesień 2014, listopad 2016)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź