Tczew - przystanie i miejsca cumowania

Tczew to ważne miasto na drodze wodnej Pętli Żuławskiej i całego Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego. To także jedna z ważniejszych przystani na szlaku dolnej Wisły. W Tczewie jest kilka miejsc gdzie żeglarze i wodniacy mogą zacumować i znaleźć schronienie.

  • Pomost cumowniczy - zostanie otwarty wiosną 2012 roku
  • Przystań pasażersko-żeglarska - czynna od 2008 roku
  • Basen portowy - opuszczony i niezagospodarowany
  • Port i była Stocznia Rzeczna Tczew


Pomost cumowniczy (ul. Nadbrzeżna)

Budowa pomostów cumowniczych na lewym brzegu rzeki Wisły w Tczewie przy ul. Nadbrzeżnej.  Na przystani będzie stopniowane betonowe zejście do rzeki wraz z ruchomym pomostem pływającym, poruszającym się po szynach wzdłuż schodów. Przystań umożliwi wodowanie łodzi wioślarskich oraz cumowanie małych jednostek pływających. Przystań będzie zlokalizowana na wysokości dawnego hangaru Unii.


Przystań pasażersko-żeglarska (Bulwar Nadwiślański)

sklada sie z: przystani pasażerskiej • przystani żeglarskiej • budynku zaplecza lądowego przystani

Przystań pasażersko-żeglarska w Tczewie

Przystań pasażersko-żeglarska w Tczewie - fot. Piotr Salecki (sierpień 2013)

Przystań pasażersko–żeglarska zlokalizowana została na wprost ulicy Wodnej w ciągu bulwarów nadwiślańskich. Pomost dla jachtów zlokalizowano za przystanią pasażerską w górę rzeki, we wnęce brzegowej. Pomost wykonano w oparciu o pływające pontony betonowe, od strony brzegu prowadzone na palach. Zapewnia to bezpieczny postój jednostkom o małej wolnej burcie niezależnie od zmiennych stanów wody. Dostępne są ujęcia wody i przyłącza energii elektrycznej.

Na lądzie wzdłuż przystani zlokalizowany został budynek przystani. Budynek wykonano jako parterowy z obszernym tarasem widokowym na dachu budynku w jego północnej części. Taras powiększony został o dodatkowy pomost widokowy wysunięty w kierunku brzegu rzeki.

Pomieszczenia główne (hol, poczekalnia) zaprojektowano w taki sposób, aby możliwe było dokonywanie wtórnych podziałów funkcjonalnych np.: dla organizowania ekspozycji wystawowych, imprez otwarcia sezonu nawigacyjnego itp.
Przed budynkiem przystani, od strony ulicy Wodnej, znajduje się parking samochodowy. Nowo wybudowana przystań zapewnia bezpieczną i dobrą obsługę dla jednostek pasażerskich i małych jednostek turystycznych. Jednocześnie stanowi atrakcyjny element w ciągu nadwiślańskich bulwarów Starego Miasta i centralny punkt dla organizowanych tutaj imprez i festiwali wodnych.

Przystań dla statków pasażerskich wykonana jest jako stały pomost na palach stalowych i dysponuje linią cumowniczą o długości 102 metrów. Brzeg pod pomostem wykonany został jako skarpa umocniona materacami gabionowymi. W ten sposób uzyskano ciągłość przeciwpowodziowych umocnień brzegowych lewego brzegu Wisły w obrębie Starego Miasta. Wysunięcie pomostu w stronę nurtu rzeki pozwala cumować statkom o długości całkowitej nie przekraczającej 125 m.

  • Więcej na temat przystani - tutajBasen portowy (opuszczony)
Opuszczony basen portowy w Tczewie - fot. Marti

Niewielki prostokątny basen pomiędzy mostami a portem Stoczni Tczew. Miejsce osłonięte jest od wiatru i falowania. Nabrzeża betonowe. Wokół dzika zieleń. Głębokości nieznane. Basen nie ma swojego gospodarza.


Port i była Stocznia Rzeczna Tczew
Basen portu w Tczewie i byłej stoczni rzecznej - marzec 2012 fot. Nefre (www.photo.bikestats.eu)

Obszerny basen jest najdalej na północ wysuniętym miejscem schronienia w Tczewie. Miejsca zapewnia znakomitą osłonę od wiatru i fali. Przez lata miejsce to było zasadniczo terenem działania Tczewskiej Stoczni Rzecznej. Obecnie Stocznia jest w upadłości i nie wiadomo, kto przejmie to miejsce. Nabrzeża w porcie są skarpowe i betonowe. Ustawione są również dalby cumownicze, pozwalające na postój niezależnie od zmieniającego się poziomu wody. Nabrzeże północne jest wyposażone w pochylnie, służące do wodowania budowanych lub remontowanych jednostek. Głębokości w porcie są wystarczające dla wszystkich jachtów, które tu przypłyną. Ze względu na funkcjonowanie w Tczewie typowej przystani żeglarskiej cumowanie tutaj może mieć charakter incydentalny, w razie awarii. Po zacumowaniu należy zgłosić swój postój - tylko czy będzie komu?

Piotr Salecki (kwiecień 2012)

Odpowiedzi

odradzam cumowanie w tczewie dodany przez Gość portalu Pomorski Szlak Żeglarski

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź