Tujsk - most zwodzony

Most zwodzony w Tujsku/Stobcu został zbudowany w 1935 roku. Po II Wojnie Światowej został odbudowany i ponownie uruchomiony w 1955 roku. W związku z zanikaniem żeglugi towarowej na wielu żuławskich rzekach w latach siedemdziesiątych zaprzestano otwierania mostu a w konsekwencji konserwacji  mechanizmów zwodzenia mostu, który w kolejnych latach funkcjonował jako stały.

Obiekt poddano gruntownemu remontowi w latach 2020-2021 oraz przywrócono mu funkcje zwodzenia w 2021 roku. Most w różnych źródłach sytuowany jest w Tujsku (który jest zlokalizowany po zachodniej stronie rzeki) lub w Stobcu (który jest na brzegu wschodnim). Z obu stron mostu zbudowano pływające pomosty cumownicze oparte na palach z trapem łączącym je z lądem. Do pomostu mogą przycumować burtą dwie średniej długości jednostki turystyczne.

Od strony południowej wybudowano przystań kajakową w Stobcu, a tak naprawdę pomost pływający (N: 54°16'9.45'' E: 19°8'46.8'').  Przystań nie ma żadnej infrastruktury brzegowej.
Prześwit pod zamkniętym mostem wynosi 2 metry, przy średnim stanie wody.

W związku z trwającą budową mostu podnoszonego w Żelichowie, most w Tujsku/Stobcu w latach 2021-2022 otwierano sporadycznie, po wcześniejszym zgłoszeniu z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Dopiero po oddaniu do eksploatacji mostu w Żelichowie, co nastąpiło w sezonie 2023, most w Tujsku, razem z mostem zwodzonym w Nowym Dworze Gdańskim zaczął być otwierany regularnie, według harmonogramu, który można znaleźć na naszej stronie tutaj.

Ważne informacje:

  • Koordynaty GPS mostu zwodzonego w Tujsku: 54°16'10.9"N 19°08'45.6"E
  • Godziny otwarć mostu zwodzonego w Tujsku - tutaj.
  • Galeria zdjęć mostu zwodzonego w Tujsku - tutaj

Piotr Salecki (2022, aktualizacja 2023)Artykuł powstał przy współpracy firmy Ludekczarter - www.ludekczarter.pl
która udostępniła nam do rejsu locyjnego swój hausboot. Dziękujemy!Most zwodzony w Tujsku w 2023 roku - fot. Piotr Salecki |
Galeria zdjęć - tutaj

Most zwodzony w Tujsku w 2023 roku - fot. Piotr Salecki | Galeria zdjęć - tutaj

Most zwodzony w Tujsku w 2023 roku - fot. Piotr Salecki | Galeria zdjęć - tutaj


Most zwodzony w Tujsku w 2010 roku - fot. Piotr Salecki


Zapraszamy na obozy przygody - www.wandrus.com.pl | www.obozyquadowe.pl

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź