Drewnica

Drewnica to wieś położona przy 3 kilometrze Szkarpawy. Tuż obok zlokalizowana jest miejscowość Żuławki. Wodniakom znana głównie z mostu - obecnie zwodzonego, niegdyś pontonowego. Przęsło zamkniętego mostu znajduje się na wysokości ok. 2,7 m, przy wysokiej wodzie. Od lata 2011 roku w Drewnicy można zacumować przy aż trzech pomostach, przed i za mostem.  Dwa rozlokowane są przy północnym brzegu (od wschodniej i zachodniej strony mostu) a jeden przy brzegu południowym, od zachodniej strony mostu. Dwa pomosty są elementem realizacji programu Pętla Żuławska a trzeci należy do gminy. [aktualizacja 2016: trzeci pomost należący do gminy został przestawiony do przystani-wypożyczalni sprzętu wodnego na Szkarpawie].

Wszystkie pomosty są pływające. Są wyposażone w polery cumownicze i pomost prowadzący na brzeg. Po wschodniej stronie mostu można zacumować wprost do południowego brzegu, wypatrując miejsca między trzcinami. Po Zachodniej stronie mostu, przy brzegu południowym, około 150 metrów od mostu, znajduje się fragment piaszczystego brzegu. Miejsce to wydaje się zachęcające do lądowania, ale jest często okupowane przez wędkarzy. W dodatku na dnie i przy brzegu leżą porozrzucane kamienie nadwątlonych czasem umocnień brzegowych.  

Pomost na lewym brzegu ułatwi dotarcie do budki obsługi mostu i do kultowej restauracji Szkarpawianka, słynącej z ręcznie lepionych pierogów, czerniny i różowej oranżady. [aktualizacja 2015: restauracja przechodzi zmienne koleje losu - jest zamykana, otiwreana iponownie zamykana].
Kilkaset metrów na wschód od mostu, przy południowym brzegu zlokalizowana jest prywatna przystań Szwedowo - tutaj


Piotr Salecki (2010, aktualizacja: 2014, 2015)


Most zwodzony w Drewnicy - fot. Piotr Salecki (marzec 2012)


Budynek obsługi mostu zwodzonego - fot. Piotr Salecki (marzec 2012)


Tablica godzin otwarć w sezonie 2012. Ggodziny mogą ulec zmianie - fot. Piotr Salecki (marzec 2012)

Pomosty wykonane w ramach programu Pętla Żuławska. Przed pierwszym pomostem po lewej stronie zdjęcia widać resztki filarów dawnego nabrzeża  - fot. Piotr Salecki (marzec 2012)


Resztki nabrzeża - fot. Piotr Salecki (marzec 2012)


Pomost cumowniczy po wschodniej stronie mostu - fot. Piotr Salecki (marzec 2012)


Pomosty cumownicze zbudowane w ramach projektu Pętla Żuławska - fot. Piotr Salecki (marzec 2012)


Pomost cumowniczy zbudowany przez Gminę Drewnica przy południowym brzegu, po zachodniej stronie mostu - fot. P. Salecki (marzec 2012). Aktualizacja 2015: ten pomost został w 2015 zabrany z Drewnicy.


Pomost gminy Drewnica - fot. Piotr Salecki (marzec 2012). Aktualizacja 2015: ten pomost został w 2015 zabrany z Drewnicy.


Brzeg południowy po wschodniej stronie mostu - do lądowania "na dziko" - fot. Piotr Salecki (marzec 2012)


Brzeg południowy po wschodniej stronie mostu - do lądowania "na dziko" - fot. Piotr Salecki (marzec 2012)

Warto przeczytać i zobaczyć także

  • Galeria zdjęć pomostów cumowniczych i mostu w Drewnicy - tutaj
  • Most zwodzony w Drewnicy - tutaj
  • Inne przystanie na Szkarpawie - tutaj
  • Locja Szkarpawy - tutaj

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź